Japanese Non-league Football News

スポンサーサイト
上記の広告は1ヶ月以上更新のないブログに表示されています。
新しい記事を書く事で広告が消せます。
--/--/--(--) --:--:-- | スポンサー広告 | Trackback(-) | Comment(-)
Emperor's Cup Prefectural Finals
All the prefectural finals have now been played in this season's Emperor's Cup competition, meaning that the lower league team to represent each of Japan's 47 prefectures in the tournament proper is now known. The First Round is to be played on Sunday 16 September and JNFN will confirm the full draw shortly, but in the meantime here are the results of all the prefectural finals:

Sun 08 Jul: FC Central Chugoku 4-0 Iwami SC (Shimane)

Sun 19 Aug: Tokushima Vortis Amateur 3-1 Tokushima Comprille SC (Tokushima)

Sun 26 Aug: Barefoot Hokkaido 0-0 Hokkai Gakuen University (PK 5-4) (Hokkaido)
Sun 26 Aug: Hiroshima Shudo University 2-0 Fukuyama University (Hiroshima)
Sun 26 Aug: Honda Lock 3-1 Miyazaki Sangyo-Keiei University (Miyazaki)
Sun 26 Aug: Kamatamare Sanuki 5-1 Takamatsu University (Kagawa)
Sun 26 Aug: Kinki University Wakayama HS 4-1 Kihoku Football Group (Wakayama)
Sun 26 Aug: Kochi University 3-2 Nangoku Kochi (Kochi)
Sun 26 Aug: Mitsubishi Mizushima 3-1 Kibi International University (Okayama)
Sun 26 Aug: Nirasaki Astros 1-1 Nirasaki HS (PK 7-6) (Yamanashi)
Sun 26 Aug: Oita Trinita U18 1-0 Nippon Bunri University (Oita)
Sun 26 Aug: Saga University 3-1 Kyushu INAX (Saga)
Sun 26 Aug: Saitama SC 1-0 Omiya Ardija Youth (Saitama)

Sat 01 Sep: Juntendo University 2-1 JEF Reserves (Chiba)

Sun 02 Sep: Alo's Hokuriku 1-0 YKK AP (Toyama)
Sun 02 Sep: Banditonce Kobe 1-0 Kansai Kaguin University (Hyogo)
Sun 02 Sep: FC Ganju Iwate 3-0 Fuji University (Iwate)
Sun 02 Sep: FC Gifu 6-0 Gifu Keizai University (Gifu)
Sun 02 Sep: FC Mi-o Biwako Kusatsu 4-2 Biwako Seikei Sport College (Shiga)
Sun 02 Sep: Fukuoka University of Education 2-1 Kyushu Sangyo University (Fukuoka)
Sun 02 Sep: Gainare Tottori 4-1 Sakai HS (Tottori)
Sun 02 Sep: Hachinohe University 7-4 Aomori Yamada HS (Aomori)
Sun 02 Sep: Hisaeda FC 2-0 Matsuyama University (Ehime)
Sun 02 Sep: Honda FC 2-1 Shizuoka Sangyo University (Shizuoka)
Sun 02 Sep: Japan Soccer College 1-0 Niigata University of Management (Niigata)
Sun 02 Sep: Maruoka Phoenix 3-1aet Saurcos Fukui (Fukui)
Sun 02 Sep: Meiji University 1-0 FC Machida Zelvia (Tokyo)
Sun 02 Sep: National Institute of Fitness & Sports in Kanoya 3-1 Osumi NIFS United (Kagoshima)
Sun 02 Sep: Ohara School JaSRA 2-2aet Matsumoto Yamaga Club (Nagano) (PK 4-1)
Sun 02 Sep: Okinawa Kariyushi 3-1aet FC Ryukyu (Okinawa)
Sun 02 Sep: Osaka University of Health & Sport Sciences 5-3 Kinki University (Osaka)
Sun 02 Sep: Renofa Yamaguchi 4-0 Tokuyama University (Yamaguchi)
Sun 02 Sep: Rosso Kumamoto 7-2 Kumamoto University (Kumamoto)
Sun 02 Sep: Sagawa Printing 1-0 AS Laranja Kyoto (Kyoto)
Sun 02 Sep: Sony Sendai 1-0 NEC Tokin (Miyagi)
Sun 02 Sep: TDK SC 9-0 Saruta Industry (Akita)
Sun 02 Sep: Tenri University 4-1 Nara Sangyo University (Nara)
Sun 02 Sep: Tochigi SC 4-1 Shakushin Gakuin University (Tochigi)
Sun 02 Sep: Toho Titanium 1-0 Shoin University (Kanagawa)
Sun 02 Sep: Tonan SC Gunma 3-1 Arte Takasaki (Gunma)
Sun 02 Sep: Tsukuba University 4-3aet Club Dragons (Ibaraki)
Sun 02 Sep: V Varen Nagasaki 5-1 Mitsubishi Heavy Industries Nagasaki (Nagasaki)
Sun 02 Sep: Viancone Fukushima 2-0 Furukawa Battery (Fukushima)
Sun 02 Sep: Yamagata University 7-1 Haguro HS (Yamagata)
Sun 02 Sep: Yokkaichi University 2-1 Mie Chukyo University (Mie)
Sun 02 Sep: Zweigen Kanazawa 2-1 Teihens FC (Ishikawa)
Emperor's Cup
The JFA have confirmed the draw for the opening three rounds of the Emperor's Cup proper for 2007. As usual, each prefecture will be represented by just one team from below the ranks of the J-League itself, with the preliminary tournaments to decide on who those teams will be taking place across Japan at the moment. So the draw as it stands involves nothing more than deciding which prefectures' teams will play against each other, prior to the J2 sides becoming involved at the Third Round stage. JNFN will aim to fill in the gaps as regards the identities of all the prefectural representatives, but the basics of the draw are as follows:

24 Jul 07 - Shinya Ito, FC Perada Fukushima goalscorer against FC Primeiro

Shinya Ito, FC Perada Fukushima goalscorer against FC Primeiro

Sun 16 Sep: Fukushima - Nagasaki
Sun 16 Sep: Nagano - Aomori
Sun 23 Sep: Fukushima or Nagasaki - Nagano or Aomori
Sun 01 Oct: Fukushima, Nagasaki, Nagano or Aomori - Shonan Bellmare

Sun 16 Sep: Hyogo - Yamagata
Sun 16 Sep: Nara - Gunma
Sun 23 Sep: Hyogo or Yamagata - Nara or Gunma
Sun 01 Oct: Hyogo, Yamagata, Nara or Gunma - Sagawa Kyubin SC

Sun 16 Sep: Tottori - Saga
Sun 16 Sep: Kagoshima - Ryutsu Keizai University
Sun 23 Sep: Tottori or Saga - Kagoshima or Ryutsu Keizai University
Sun 01 Oct: Tottori, Saga, Kagoshima or Ryutsu Keizai University - Montedio Yamagata

Sun 16 Sep: Hokkaido - Osaka
Sun 16 Sep: Gifu - Fukuoka
Sun 23 Sep: Hokkaido or Osaka - Gifu or Fukuoka
Sun 01 Oct: Hokkaido, Osaka, Gifu or Fukuoka - Tokushima Vortis

Sun 16 Sep: Okinawa - Ehime
Sun 16 Sep: Hiroshima - Niigata
Sun 23 Sep: Okinawa or Ehime - Hiroshima or Niigata
Sun 01 Oct: Okinawa, Ehime, Hiroshima or Niigata - Ehime FC

Sun 16 Sep: Kagawa - Okayama
Sun 16 Sep: Yamanashi - Akita
Sun 23 Sep: Kagawa or Okayama - Yamanashi or Akita
Sun 01 Oct: Kagawa, Okayama, Yamanashi or Akita - Consadole Sapporo

Sun 16 Sep: Mie - Shiga
Sun 23 Sep: Tochigi - Mie or Shiga
Sun 01 Oct: Tochigi, Mie or Shiga - Avispa Fukuoka

Sun 16 Sep: Oita - Tokushima
Sun 23 Sep: Ibaraki - Oita or Tokushima
Sun 01 Oct: Ibaraki, Oita or Tokushima - Sagan Tosu

Sun 16 Sep: Ishikawa - Kumamoto
Sun 23 Sep: Aichi - Ishikawa or Kumamoto
Sun 01 Oct: Aichi, Ishikawa or Kumamoto - Mito Hollyhock

Sun 16 Sep: Iwate - Saitama
Sun 23 Sep: Shizuoka - Iwate or Saitama
Sun 01 Oct: Shizuoka, Iwate or Saitama - Tokyo Verdy 1969

24 Jul 07 - Shinya Ito, FC Central Chugoku and Iwami SC before the Shimane final

FC Central Chugoku and Iwami SC before the Shimane final

Sun 16 Sep: Shimane - Wakayama
Sun 23 Sep: Miyazaki - Shimane or Wakayama
Sun 01 Oct: Miyazaki, Shimane or Wakayama - Cerezo Osaka

Sun 16 Sep: Kochi - Chiba
Sun 23 Sep: Kanagawa - Kochi or Chiba
Sun 01 Oct: Kanagawa, Kochi or Chiba - Vegalta Sendai

Sun 16 Sep: Kyoto - Fukui
Sun 23 Sep: Toyama - Kyoto or Fukui
Sun 01 Oct: Toyama, Kyoto or Fukui - Thespa Kusatsu

Sun 16 Sep: Miyagi - Yamaguchi
Sun 23 Sep: Tokyo - Miyagi or Yamaguchi
Sun 01 Oct: Tokyo, Miyagi or Yamaguchi - Kyoto Sanga
Emperor's Cup Fourth Round
Ties played Wed 08 Nov.

Kashima Antlers 4-0 Honda FC
JEF United 0-1 Consadole Sapporo
Emperor's Cup Fourth Round
05 Nov 06 - YKK AP fans gather in Akita for their clash with Omiya Ardija

YKK AP fans gather in Akita for their clash with Omiya Ardija

Ties played Sun 05 Nov.

Omiya Ardija 2-1 YKK AP
Nagoya Grampus 8 1-0 Vegalta Sendai
Shimizu S-Pulse 6-4 Tochigi SC
FC Tokyo 7-0 Banditonce Kobe
Oita Trinita 4-1 Thespa Kusatsu
Yokohama F Marinos 1-0 Ehime FC (aet)
Ventforet Kofu 3-2 Montedio Yamagata

05 Nov 06 - Tochigi players and fans before the tie at Shimizu S-Pulse

Tochigi players and fans before the tie at Shimizu S-Pulse
Emperor's Cup Fourth Round
Ties played Sat 04 Nov.

Urawa Reds 5-0 Shizuoka FC
Avispa Fukuoka 1-1 Kyoto Purple Sanga (PK 4-3)
Jubilo Iwata 1-1 Kashiwa Reysol (PK 9-8)
Gamba Osaka 2-1 Shonan Bellmare
Sanfrecce Hiroshima 3-0 Cerezo Osaka
Kawasaki Frontale 3-0 Sagan Tosu
Albirex Niigata 2-0 Tokushima Vortis

04 Nov 06 - Urawa’s Tatsuya Tanaka celebrates a goal against Shizuoka FC

Urawa’s Tatsuya Tanaka celebrates a goal against Shizuoka FC
Add to Technorati Favorites

Designed by aykm.
上記広告は1ヶ月以上更新のないブログに表示されています。新しい記事を書くことで広告を消せます。