Japanese Non-league Football News

スポンサーサイト
上記の広告は1ヶ月以上更新のないブログに表示されています。
新しい記事を書く事で広告が消せます。
--/--/--(--) --:--:-- | スポンサー広告 | Trackback(-) | Comment(-)
JFL Players On The Move
A couple of JFL transfers to report on, with Sagawa Kyubin Tokyo's 25-year-old defender Kosuke Iwase making the move up north to Tohoku League champions TDK Akita. Former Tochigi SC forward Yoshikatsu Nakamura has meanwhile signed for Hokkaido League winners Norbritz Hokkaido.
スポンサーサイト
Tohoku League Division 1
TDK Akita's scheduled Tohoku League Division 1 match last weekend with NEC Tokin was postponed due to the champions' participation in the Emperor's Cup, but that aside there was a programme of three fixtures. Second place Grulla Morioka managed a comfortable enough 3-0 win over Sendai Nakata Club, - but the season is well and truly over for Grulla, twice defeated by TDK and now under threat as far as their very existence is concerned, from emerging team FC Ganju Iwate. Neighbours Morioka Zebra are finding 2006 tough going as well and slumped to the foot of the table following their 2-1 defeat by Fukushima's FC Primeiro . Nippon Steel Kamaishi jumped two places to sixth as a result of what was only their second win of the year against Wiese Shiogama.

Sun 24 Sep: FC Primeiro 2-1 Morioka Zebra
Sun 24 Sep: Grulla Morioka 3-0 Sendai Nakata Club
Sun 24 Sep: Nippon Steel Kamaishi 2-1 Wiese Shiogama

1 TDK Akita 36 (+48)
2 Grulla Morioka 27 (+10)
3 NEC Tokin 20 (+8)
4 FC Primeiro 19 (-6)
5 Wiese Shiogama 12 (-1)
6 Nippon Steel Kamaishi 7 (-26)
7 Sendai Nakata Club 6 (-13)
8 Morioka Zebra 6 (-20)
Tohoku League Division 2 (North)
A full programme of matches in the Tohoku League Division 2 (North) on Sunday, with leaders FC Akita Cambiare maintaining their record of having won every match this year as they crushed struggling TDK Shinwakai. In second place are still Mizusawa United Club, narrow victors over Vanraure Hachinohe, while Tono Club have two games in hand in third following their win over Hokuto Bank. Continuing their current excellent form, however, are Fuji Club 2003, undefeated in five matches and with three wins on the run as they overcame Aster Aomori 5-0.

Sun 24 Sep: FC Akita Cambiare 6-1 TDK Shinwakai
Sun 24 Sep: Fuji Club 2003 5-0 Aster Aomori
Sun 24 Sep: Vanraure Hachinohe 3-4 Mizusawa United Club
Sun 24 Sep: Tono Club 3-1 Hokuto Bank

1 FC Akita Cambiare 33 (+27)
2 Mizusawa United Club 21 (+10)
3 Tono Club 16 (+2)
4 Hokuto Bank 14 (+4)
5 Fuji Club 2003 13 (+5)
6 Vanraure Hachinohe 13 (-)
7 Aster Aomori 6 (-21)
8 TDK Shinwakai 5 (-27)
Tokai League Division 2
Honda Suzuka confirmed their promotion from the Tokai League Division 2 on Sunday with a 3-1 win at Nagoya Club that means they will accompany Kasugai Club up to the top flight. Precisely who will be the champions will be confirmed this coming weekend, when the two contenders encounter each other in their final fixture of the season, although thanks to Kasugai's slip-up in only claiming a draw at home to Mind House TC, it is Honda who currently lie in pole position. At the other end of the table, meanwhile, Morishin's FC have given themselves a fighting chance of staying up if they can win their last two games away at Mind House and Kasugai, following on from their 3-1 defeat of FC Kawasaki - it's Fuyo Club who will be hoping that they fail to get the required three-goal win.

24 Sep 06 - A rare picture of FC Kawasaki going for goal against Morishin’s

A rare picture of FC Kawasaki going for goal against Morishin’s

Sun 24 Sep: Kasugai Club 3-3 Mind House TC
Sun 24 Sep: Morishin's FC 3-1 FC Kawasaki
Sun 24 Sep: Nagoya Club 1-3 Honda Suzuka

1 Honda Suzuka 28 (+8)
2 Kasugai Club 26 (+14)
3 Konica Minolta Toyokawa 21 (+8)
4 Mind House TC 20 (+4)
5 Nagoya Club 19 (+1)
6 Fuyo Club 18 (-4)
7 Morishin's 14 (-1)
8 FC Kawasaki 3 (-30)
Tohoku League Division 2 (South)
Marysol Matsushima charged back to the top of the Tohoku League Division 2 (South) on Sunday with a 7-0 drubbing of FC Perada Fukushima. This enabled them to take advantage of a shock slip-up by their title rivals Furukawa Battery, who could only manage a draw at mid-table Shichigahama SC. Northern Peaks Koriyama seem to be building for a promotion challenge next season, but for now strengthened their grip on third place as they crushed Kanai Club 8-2.

24 Sep 06 - Shichigahama on the attack against Furukawa Battery

Shichigahama on the attack against Furukawa Battery

Sun 24 Sep: Marysol Matsushima 7-0 FC Perada Fukushima
Sun 24 Sep: Northern Peaks Koriyama 8-2 Kanai Club
Sun 24 Sep: Shichigahama SC 3-3 Furukawa Battery

1 Marysol Matsushima 27 (+35)
2 Furukawa Battery 25 (+31)
3 Northern Peaks Koriyama 18 (+16)
4 Kanai Club 12 (-20)
5 Shichigahama SC 8 (-14)
6 FC Perada Fukushima 4 (-21)
7 Kureha Chemicals 0 (-27)
Shikoku League
The Shikoku League remains on a collision course as Nangoku Kochi and Kamatamare Sanuki seem likely to take their fight for the championship right down to the last match of the season at the end of October, when the two face each other in what amounts to a title play-off. Kamatamare might have led from the start of the year, but they needed a goal five minutes from time by star striker Hiroshi Ueta to complete a crucial victory over Sanyo Electric Tokushima that was played out in from of an impressive crowd of 600. But reigning champions Nangoku are evidently unwilling to concede their crown, as evidenced by their hard-fought 2-1 defeat of Ehime Shimanami that keeps them just two points behind Kamatamare and with a superior goal difference. Things are just as exciting at the other end of the table, where Alex SC jumped out of the relegation play-off places via a 2-1 win over Sanwa Club, while rivals Ventana AC slipped up as they went down 3-1 to Tokushima Vortis Amateur.

24 Sep 06 - Slurp! Slurp! One fan shows his support for Kamatamare Sanuki

Slurp! Slurp! One fan shows his support for Kamatamare Sanuki

Sun 24 Sep: Ehime Shimanami 1-2 Nangoku Kochi
Sun 24 Sep: Kamatamare Sanuki 4-3 Sanyo Electric Tokushima
Sun 24 Sep: Sanwa Club 1-2 Alex SC
Sun 24 Sep: Ventana AC 1-3 Tokushima Vortis Amateur

1 Kamatamare Sanuki 33 (+31)
2 Nangoku Kochi 31 (+40)
3 Ehime Shimanami 26 (+24)
4 Sanyo Electric Tokushima 20 (+3)
5 Tokushima Vortis Amateur 15 (-3)
6 Alex SC 11 (-24)
7 Ventana AC 10 (-29)
8 Sanwa Club 1 (-42)

24 Sep 06 - Tokushima Vortis Amateur in white get the better of Ventana AC

Tokushima Vortis Amateur in white get the better of Ventana AC
Chugoku League
There were a couple of postponements in the Chguoku League on Sunday, in part as a result of FC Central Chugoku's involvement in the Emperor's Cup, but Fagiano Okayama took the opportunity to stretch their lead at the top of the table to six points with a 9-0 thrashing of hapless JFE Steel. With a crowd nearing 7000 at their home city's Momotaro Stadium, Fagiano's new Brazilian striker Jefferson chipped in with four goals, while JFE have now conceded no fewer than nineteen times in their last two matches. It was Sagawa Kyubin Chugoku who were their previous conquerors a couple of weeks ago, and Sagawa continued their good run of form to move second in the table - although they did need to come from behind in beating relegation-threatened Iwami SC 4-2.

24 Sep 06 - Fagiano Okayama fans at the match with JFE Steel

Fagiano Okayama fans at the match with JFE Steel

Sun 24 Sep: Fagiano Okayama 9-0 JFE Steel
Sun 24 Sep: Sagawa Kyubin Chugoku 4-2 Iwami SC

1 Fagiano Okayama 30 (+38)
2 Sagawa Kyubin Chugoku 24 (+27)
3 FC Central Chugoku 22 (+19)
4 Renofa Yamaguchi 16 (-5)
5 JFE Steel 12 (-21)
6 Hitachi Manufacturing Kasado 9 (-15)
7 Hiroshima Fujita SC 9 (-17)
8 Iwami SC 4 (-26)
Emperor's Cup Second Round
23 Sep 06 - Flags a-flying prior to the RKU - Rosso Kumamoto tie

Flags a-flying prior to the RKU - Rosso Kumamoto tie

Ties played on Sat 23 Sep, except as stated.

Nippon Steel Oita 3-1 Matsumoto Yamaga Club
Kochi University 4-0 SC Tottori
Kanoya University of Physical Education 0-3 Biwako Seikei Sport College
Nirasaki Astros 1-3 Ritsumeikan University (AET)
Mitsubishi Mizushima 2-0 FC Central Chugoku
Kansai University 0-0 FC Ryukyu (PK 6-5)
Kanagawa University 0-1 FC Gifu
Aichi Gakuin University 1-8 Banditonce Kobe
Shobi Gakuen University 0-2 Tochigi SC
Ryutsu Keizai University 0-2 Rosso Kumamoto
Shizuoka FC 2-1 Arte Takasaki
YKK AP 1-0 Hachinohe University (AET)
Hosei University 2-0 TDK Akita

Sun 24 Sep: Fukuoka University 0-2 Miyazaki Sangyo-Keiei University
Tokai League Division 1
A single game was scheduled for the Tokai League Division 1 over the weekend, with experienced campaigners Fujieda City Hall confirming their status at the top level of Regional football with a 3-1 win over relegated Chukyo University.

Sat 23 Sep: Fujieda City Hall 3-1 Chukyo University

1 FC Gifu 37 (+43)
2 Shizuoka FC 32 (+31)
3 Yazaki Valente 25 (+4)
4 Maruyasu Industry 18 (-4)
5 Sagawa Kyubin Chukyo 18 (-7)
6 Fujieda City Hall 16 (-9)
7 Chukyo University 8 (-22)
8 ACM Central 2 (-36)
Hokkaido League
The 2006 Hokkaido League season came to a conclusion on Sunday, but with Norbritz Hokkaido already crowned as champions and ACSC Asahikawa certain to fill the single automatic relegation spot, attention was on the three sides vying to avoid a seventh place finish and a relegation play-off. Toyota Motors Hokkaido - who occupied seventh in 2005 - did themselves a huge favour with a 2-1 win over Sapporo Football Group to rise above the other contenders. Defeated at home by ACSC Tokachi Fairsky might have been - but it didn't matter in the end, because Thank FC were also beaten by Norbritz and so concluded the campaign with one point fewer than Tokachi, meaning that Thank will need to play off to retain their Regional League status. In the other fixture, Barefoot Hokkaido made sure of the runners up position as they overcame Blackpecker Hakodate.

24 Sep 06 - A very large Tokachi Fairsky banner

A very large Tokachi Fairsky banner

Sun 24 Sep: Barefoot Hokkaido 3-1 Blackpecker Hakodate
Sun 24 Sep: Tokachi Fairsky 1-2 ACSC Asahikawa
Sun 24 Sep: Thank FC 0-2 Norbritz Hokkaido
Sun 24 Sep: Toyota Motors Hokkaido 2-1 Sapporo Football Group

1 Norbritz Hokkaido 33 (+32)
2 Barefoot Hokkaido 27 (+4)
3 Sapporo Football Group 23 (+14)
4 Blackpecker Hakodate 18 (-)
5 Toyota Motors Hokkaido 18 (-11)
6 Tokachi Fairsky 16 (-7)
7 Thank FC 15 (-3)
8 ACSC Asahikawa 8 (-29)
Tohoku League Division 2 (North)
Two massive wins in the pair of Tohoku League Division 2 (North) fixtures to report on from the weekend, although neither impacted on FC Akita Cambiare and their seemingly unstoppable march to the promotion play-off place. In third sport now, though, behind Cambiare and Mizusawa United Club, are Hokuto Bank after a 9-2 thrashing of an Aster Aomori side who must simply be wishing that this season would finish immediately. Perhaps even more remarkable than that scoreline, however, was Vanraure Hachinohe's nine-goal win over Tono Club, which puts league newcomers Vanraure up into fourth while knocking the shell-shocked Tono into the bottom half of the table.

Sun 17 Sep: Aster Aomori 2-9 Hokuto Bank
Sun 17 Sep: Vanraure Hachinohe 9-0 Tono Club

1 FC Akita Cambiare 30 (+22)
2 Mizusawa United Club 18 (+9)
3 Hokuto Bank 14 (+6)
4 Vanraure Hachinohe 13 (+1)
5 Tono Club 13 (-)
6 Fuji Club 2003 10 (-)
7 Aster Aomori 6 (-16)
8 TDK Shinwakai 5 (-22)
Emperor's Cup First Round
17 Sep 06 - Tochigi in yellow host Kyushu’s Saga University

Tochigi in yellow host Kyushu’s Saga University

Ties played on Sun 17 Sep, except as stated.

Norbritz Hokkaido 1-2 Nippon Steel Oita
Matsumoto Yamaga Club 2-2 Doshisha University (PK 4-3)
Iwate University 0-2 Kochi University
SC Tottori 2-1 Sony Sendai
Teihens FC 0-5 Kanoya University of Physical Education
Biwako Seikei Sport College 4-1 Fukui College of Engineering
Nirasaki Astros 3-2 Yamagata University
Tokuyama University 1-4 Ritsumeikan University
FC Primeiro 0-1 Mitsubishi Mizushima
FC Central Chugoku 3-0 Ehime FC Youth
Mie Chukyo University 2-3 Kansai University
Tokushima Vortis Amateur 0-2 FC Ryukyu
FC Gifu 5-1 Hiroshima College of Economics
Miyazaki Sangyo-Keiei University 3-2 JEF Club
Tochigi SC 3-0 Saga University
Kamatamare Sanuki 0-5 Rosso Kumamoto
Takeda FC 0-2 Arte Takasaki
Hatsushiba Hashimoto HS 0-5 Hachinohe University
TDK Akita 2-0 Japan Soccer College

Mon 18 Sep: V Varen Nagasaki 1-2 Banditonce Kobe

22 Sep 06 - Mitsubishi Mizushima actually win a game

Mitsubishi Mizushima actually win a game
Emperor's Cup Prefectural Qualification
Hokkaido

1st round 22/7:
Tokyo nogyo U. noyukai – Losers’ 05 2-0
Asahikawa igakubu U. – Toyota jidosha Hokkaido FC 2-2 pk 4-5
Doto U. – Sapporo shukyudan 6-1
Blackpecker Hakodate – AC Bermuda 4-0
Muroran otani HS – Tokachi fair sky 3-4
Hokkaido Wakkanai shoko HS - Barefoot Hokkaido 0-12
Sapporo gakuin U. – Hokkaido kyoiku U. Iwamizawa HS 1-2
Kushiro kogyo kotosenmongakko – A.C.S.C. 1-5

2nd round 23/7:
Tokyo nogyo U. noyukai – Toyota jidosha Hokakido 1-3
Hokkaido kyoiku U. Iwamizawa HS – A.C.S.C. 2-1
Tokachi fair sky – Barefoot Hokkaido 0-0 pk 5-3
Doto U. – Blackpecker Hakodate 2-1

3rd round 13/8:
Sapporo U. –Toyota jidosha Hokkaido 4-0
Doto U. – Consadole Sapporo under 18 2-1
Norbritz Hokkaido FC – Tokachi fair sky 4-2
Hokkaido kyoiku U. Iwamizawa HS - Hokkaido kyoiku U. Hakodate HS 0-1

Semi-final 2/9
Sapporo U. – Doto U. 4-3
Norbritz Hokkaido FC - Hokkaido kyoiku U. Hakodate HS 1-0

Final 3/9
Sapporo U. – Norbritz Hokkaido FC 1-2

Aomori

Semi-finals (26/8)
Hachinohe U. – Kôkû jieitai Mizawa
Vanraure Hachinohe FC - Angel

Final (27/8)
Hachinohe U. – Vanraure Hachinohe FC 8-1

Akita

1st round (2/7)
Akisho club – Tohoku denryoku 2-0
Sanno club – Shinshiga club 2-1
Red Beograd – Akisho shuyukai 3-2
Akita kenritsu U. – Futatsui FC 4-0
Tenno FC – Saruta kogyo 1-3
AFC Unian – FC Ashibe 1-4

2nd round (8, 9/7)
Akita keiho U. – Akisho club 7-0
Sanno club – Honjo HS 1-2
Keiho U. HS – Red Beograd 2-4
Akita kogyo HS – Akita kenshoo 0-0 pk 5-4
Tozaki youth – Akita kenritsu U. 0-6
Tenno FC – Oga FC 2-0
Araya HS – FC Ashibe 0-1
Akita HS – Akita U. 0-7

3rd round (15/7)
Akita keiho U. – Honjo HS 1-0
Red Beograd - Akita kogyo HS 5-1
Akita kenritsu U. - Tenno FC 0-0 pk 2-4
FC Ashibe - Akita U. 0-3

4th round (22/7)
Hokuto ginko - Akita keiho U. 2-0
Red Beograd – Akita shi yakusho 1-2
Yurihonjo club – Tenno FC 0-3
Akita U. – TDK Shinwakai 0-2

5th round (23/7)
Hokuto ginko - Akita shi yakusho 3-4
Tenno FC - TDK Shinwakai 0-2

Semi-finals (5/8)
TDK Akita - Akita shi yakusho 13-0
TDK Shinwakai – FC Akita Cambiare 1-4

Final (6/8)
TDK Akita - FC Akita Cambiare 3-1


Yamagata

1st round 24/6:
Tsuruoka kogyo HS – Nakayama HS 2-1
Yamagata higashi HS – Sakata migakutomo club 4-3

2nd round 25/6:
Yamagata chuo HS - Tsuruoka kogyo HS 3-0
Nihon U. Yamagata HS – A’z FC 4-1
Tsuruoka higashi HS – YSA infini reve FC 4-1
Shinjo higashi HS – Yamagata U. taiiku kai 0-4
Montedio Yamagata youth - FC Urchins 4-1
Yamagata johoku HS – Kanai SC 0-6
Tokai U. Yamagata HS – FC Parafrente 0-2
Yamagata higashi HS – Haguro HS 0-2

3rd round 1/7 :
Yamagata chuo HS - Nihon U. Yamagata HS 3-6
Tsuruoka higashi HS - Yamagata U. taiiku kai 1-2
Montedio Yamagata youth - Kanai SC 2-3
FC Parafrente - Haguro HS 1-5

½ finals 2/7 :
Nihon U. Yamagata HS - Yamagata U. taiiku kai 0-2
Kanai SC - Haguro HS 1-1 pk 5-6

Final 27/8:
Yamagata U. taiiku kai - Haguro HS 2-0

Fukushima

1st round 25/6:
Iwaki meisei U. – Fukushima kensho SC 1-2
BBO – club kita 2-1
FC jimotina – Kitakata FC 0-3
FC Asaka – Fukushima ika U. 1-2
Spansion Japan – FC Alcatraz 4-1
Nihon (tsumugubu) Fukushima – Alps denki Soma 1-4
Fukushima jieitai – Freedom 1-4
Shirakawa club – Haramachi SC 2-6
Bandits Iwaki – Lasting Koriyama 2-0
Shirakawa FC – Ohu U. 1-2
Bianconeri – FC E-star 1-8
FC bowz – Abrasion 1-4
Gloris Fukushima – Soma SC 0-7
MDY – Fukushima shuyukai 5-3
Kitashiba denko – Fukushima mushudan junkers 1-2
Nobuo dream – FC oriente 3-1

2nd round 9/7:
Fukushima kensho SC – BBO 2-3
Kitakata FC - Fukushima ika U. 0-7
Spansion Japan - Alps denki Soma 1-2
Matsushita denki Panasonic Fukushima – Freedom 2-3
Haramachi SC – Olympus Aizu FC 3-4
Meli - Bandits Iwaki 0-3
Ohu U.- Aizu Santos FC 2-2 pk 4-3
FC E-star – Abrasion 1-0
Soma SC – MDY 7-1
Fukushima mushudan junkers - Nobuo dream 6-0

3rd round 16/7:
Higashi Nihon U. kokusai (daitsu zoku hei) HS – BBO 5-0
Fukushima ika U. – FC Perada Fukushima 0-3
Alps denki Soma – Shoshi HS 1-4
Freedom - Olympus Aizu FC 1-0
Bandits Iwaki - Ohu U. 8-0
Kureha - FC E-star 3-3 pk 3-4
Higashi Nihon U. kokusai – Aizu SC 0-5
Fukushima mushudan junkers – Higashi Fukushima HS 2-1

4th round 17/7:
Higashi Nihon U. kokusai (daitsu zoku hei) HS – FC Perada Fukushima 1-0
Northernpeaks Koriyama FC - Shoshi HS 3-0
Freedom – Nihon U. kogaku 0-2
Furukawa denchi - Bandits Iwaki 2-3
FC E-star – Yumoto HS 0-1
Aizu SC - Fukushima mushudan junkers 4-1

¼ finals 23/7
FC Primeiro - Higashi Nihon U. kokusai (daitsu zoku hei) HS 3-0
Northernpeaks Koriyama FC - Nihon U. kogaku 4-2
Bandits Iwaki - Yumoto HS 4-0
Aizu SC – Fukushima U. 1-3

Semi-finals 19/8
FC Primeiro - Northernpeaks Koriyama FC 3-1
Bandits Iwaki - Fukushima U. 2-0

Final 20/8
FC Primeiro - Bandits Iwaki 3-2


Miyagi

1st round
23/4: Miyagi kogyo FC – Kuwabara FC 1-0
23/4: Sendai FC – Kita nihon funkies 5-1
23/4: Sendai ohara boki komuin senmongakko – YKKAP Tohoku 2-0
29/4: Tohoku gakuin HS – SC 75 3-0
29/4: Tohoku Yakka U. – Minami Koizumi club 2-0
29/4: Tohoku U.OB – Tohoku bunka gakuen U. 3-0
30/4: FC Sunlight – kadan jidosha seibi U. 3-1
7/5: FC Izumi – Tohoku U. ika bu 1-1 pk 3-5
14/5: FC Moniwa dai – Cobaltore Onagawa 1-6

2nd round
23/4: Sendai sasuke – Sendai daini HS 3-0
29/4 : Nakaniida club – Tohoku U kyoyo bu 1-1 pk 5-3
29/4 : Miyagi kyoin club – Tohoku kogyo U. 1-0
29/4: Tohoku Fukushi U. – Miyagi kyoiku U. 2-0
7/5: Sendai Nakata SC – Tohoku U. OB 5-0
7/5 Rokugo club – Charmygreen 4-0
14/5: Sendai ohara boki komuin senmongakko – Shiogawa FC Youth 1-1 pk 8-7
14/5 ISSC – OCT Aiko 1-0
14/5: Tohoku U igaku bu – Tohoku RICO 0-1
14/5: Minami Sendai FC – Sendai Mukoyama FC 4-2
14/5 : FC Sunlight – Vegalta Sendai youth 0-2
28/5: Tohoku Yakka U. – Shishigo club 1-0
28/5: Cobaltore Onagawa – Denryoku nostalgia FC 3-1
4/6: Shishigahama club – Sendai FC 3-1
11/6: Tohoku gakuin U. kogaku bu – Marisol Matsushima 2-1
25/6: Miyagi kogyo club – Miyagi kogyo HS 2-2 pk 4-3

3rd round
21/5: Sendai sasuke FC – Sendai ohara boki komuin senmongakko 1-1 pk 4-2
28/5: Vegalta Sendai youth – Minami Sendai FC 2-1
4/6: Nakaniida club – RICO Tohoku FC 5-1
4/6: Cobaltore Onagawa – ISSC 3-0
11/6 Tohoku gakuin U. – Sendai Nakata SC 1-0
11/6: Shishigahama club – Shishigo club 3-1
18/6: Tohoku Fukushi U. – Tohoku gakuin kogaku bu 2-1
18/6: Tohoku U. – Tohoku Yakka U. 4-1
25/6: Rifu HS – Tohoku RICO 1-0
2/7: Miyagi kogyo club – Miyagi kyoin club 1-0

4th round
25/6: FC Miyagi youth – Shishigahama SC 8-0
2/7: Vegalta Sendai Youth – Rifu HS 1-1 pk 5-4
2/7: Nakaniida club – Sendai sasuke 2-2 pk 2-1
12/7: Tohoku U – Miyagi kogyo club 5-0
12/7: Tohoku gakuin U. – Tohoku fukushi U. 5-0
16/7: NEC Tokin – Cobaltore Onagawa 2-1

5th round
17/7: FC Miyagi youth – Tohoku U. 3-2
17/7: Vegalta Sendai youth – Wiese Shiogama 1-1 pk 5-4
30/7: Sendai U. – Tohoku Gakuin U.
30/7: NEC Tokin – Nakaniida club

6th round
6/8: Sendai U. - Miyagi FC youth 9-1
6/8: Vegalta Sendai youth – NEC Tokin 0-3

7th round
20/8: Sendai U. – NEC Tokin 0-3

Final
27/8: Sony Sendai FC – NEC Tokin 3-2 aet

Iwate

1st round
(14/5)
Iwate ginko – Ofunato sanriku FC 0-8
Iwate U. – Shiwa club 1-2
Morioka HS – FC Miyako 7-0
Morioka daishi HS – Ichinoseki FC 4-3
Morioka U. – Mizuzawa kogyo HS 3-3 pk 5-3
Ichinoseki HS senmon – Omiya club 0-4
Hanamaki club – Iwai FC 2-0

2nd round
(11/6)
Morioka shiyakusho – Ofunato sanriku FC 0-3
Kita sato U. suisangaku bu – Takada club 0-4
Kuji club – Hanamaki higashi HS 1-2
Shiwa club – Kitakami minami funky 0-1
Iwated ToDOS – Morioka HS 0-1
Pitbull – Morioka daishi HS 1-1 pk 4-1
FC Ganju Iwate – Morioka chuo HS 5-0
Iwate kyoin dan – Morioka U. 2-1
Grulla Morioka historia – Fukuoka kogyo HS 3-0
FC Kokuji – Omiya club 1-2
Kuji HS – Hanamaki club 2-1
Sendai kitakami HS – Iwate club 0-0 pk 4-3
Hiraizumi club – Otsuchi club 2-3

3rd round
(25/6)
Ofunato sanriku FC – Takada club 1-1 pk 4-5
Hanamaki higashi HS – Kitakami minami funky 3-1
Morioka HS – Kozukata HS 1-0
Pitbull – FC Ganju Iwate 0-2
Iwate kyoin dan – Grulla Morioka historia 0-6
Fuji club 2003 – Omiya club 0-1
Kuji HS – Mizuzawa club 0-7
Sendai kitakami HS – Otsuchi club 2-1

4th round
(16/7)
Grulla Morioka – Takada club 8-1
Hanamaki higashi HS – Tono club 4-5
Fuji U. – Morioka HS 5-0
FC Ganju Iwate – Nippon steel kamaishi 2-0
Morioka shogyo HS – Grulla Morioka historia 7-3
Omiya club – Morioka zebra 1-0
Iwate U. – Mizuzawa club 5-2
Sendai kitakami HS – Tono HS 1-7

5th round
(23/7)
Grulla Morioka – Tono club 6-0
Fuji U. – FC Ganju Iwate 3-2
Morioka shogyo HS – Omiya club 5-2
Iwate U. – Tono HS 1-0

Semi-finals
(20/8)
Grulla Morioka – Fuji U. 1-2
Morioka shogyo HS – Iwate U. 0-2

Final
(27/8)
Fuji U. – Iwate U. 0-2

Nagano

1st round
Miracle bombers – Celeste 0-0 pk 4-1
FC Scudeto – Avanzare 1-0
Matsumoto shiyakusho – Togami SPA Chikuma 0-1

2nd round
Bass – Akashina HS 2-3
Miracle bombers – Forza Matsumoto 1-2
Ueda higashi HS – FC Scudeto 4-1
Nagano HS – FC liberte 1-1 pk 3-2
Hodaka club – FC Vibuloss 2-0
Togami SPA Chikuma – Nozawa Minami ? pk 5-6
Tobu HS – Iida shiyakusho 7-0
Shinshu igaku U. – Tombow FV 2-0

3rd round
Estrella – Akashina HS 2-1
Forza Matsumoto – Ueda nishi HS 0-2
Ikeda FC – Ueda higashi HS 0-3
Nagano HS – Rearizare 0-3
Shinshu U – Hodaka club ? pk 3-4
Nozawa minami – Chino Chelsea 0-8
Matsushima FC – Tobu HS 5-0
Shinshu igaku U. – Akashina taikyo 3-0

4th round (3/5)
FC Antelope Shiojiri – Estrella 2-0
Ueda nishi HS – Azalee Iida 2-3
Nissei Jushi Kogyo – Ueda higashi HS 7-1
Rearizare – Matsumoto Yamaga FC 0-14
Elza Nagano SC – Hodaka club 12-1
Chino Chelsea – Matsusho gakuen HS ? pk 3-4
Ueda gientian – Matsushima FC 9-0
Shinshu igaku U. – Ohara gakuen 0-1

5th round (17/7)
FC Antelope Shiojiri – Azalee Iida 2-1
Nissei Jushi kogyo – Matsumoto Yamaga FC 0-2
Elza Nagano SC – Matsusho gakuen HS 10-1
Ueda gientian – Ohara gakuen 4-1

Semi-finals
29/7 FC Antelope Shiojiri – Matsumoto Yamaga FC 0-5
30/7 Elza Nagano SC – Ueda Gientian 1-0

Final (3/9)
Matsumoto Yamaga FC- Elza Nagano SC 5-1

Fukui

1st round
Furukawa sky FC – Tsuruga club 1-1 pk 5-4
Ono HS – Fukui U igaku bu 1-3
Gyosai ultras – Hokuden Fukui 1-0
Maruoka phoenix – Selesion Maruyama 4-0
Maruoka kickers – nanjo club 2-1
Artist Maruoka – SSC Katsuyama 5-0

2nd round
Genkoryokukiko Tsuruga – Furukawa sky 1-1 pk 2-4
Ono HS – Fukui U. igaku bu 0-2
Fukui U. – Ono higashi HS 1-4
Kensho FC – Maruoka phoenix 0-5
Maruoka kickers – Ashihara club 0-0 pk 4-3
Fukui shogyo HS – Artist Maruoka 1-1 pk 5-4
Harue club – Fukui U. 5-3

3rd round
Furukawa sky – Fukui igaku bu 0-3
Gyosen ultras – Ono higashi HS 0-7
Maruoka phoenix – Maruoka kickers 2-0
Fukui shogyo HS – Harue club 2-1

Round of 8 ( / )
FC Kanazu – Fukui U. igaku bu 3-1
Ono higashi HS – Fukui kogyo U. 0-4
Maruoka HS – Maruoka phoenix 1-0
Fukui shogyo HS – Fukui KSC 0-1

Semi-finals (30/7)
Fukui KSC – Maruoka HS 3-6
FC Kanazu – Fukui kogyo HS 2-3

Final (3/9)
Maruoka HS – Fukui kogyo HS 2-3

Niigata

1st round (14/5)
Niigata kogyo HS – Kokusai iryo fukushi U. 0-0 pk 3-4
Tokyo gakkan Niigata – Koka U. 5-2
Teikyo Nagaoka HS – FC Shibata 6-0
Kaishi gakuen HS – Korusaka Kashiwazaki 2-0
Koshi HS – Seirou 2002 1-2
Konan HS – Niigata JSC 0-5

2nd round (21/5)
Chiaro Kokufu – FC Billboard 0-2
Fortuna CUPS – Kokusai Iryo fukushi U. 0-3
Tokyo gakkan Niigata – C.U.P.S. 4-0
Niigata SC Hokuetsu 2005 – Teikyo Nagaoka HS 1-2
Niigata JSC – Nagaoka gika U. 1-0
C.U.P.S. modaihin – Seirou 2002 1-2
Kaishi gakuen HS – FC killer 6-1
NK scrap – 05 Kamo FC 0-6

3rd round (26/6 & 7/2)
Teddy club – FC billboard 0-7
Kokusai Iryo fukushi U. – Nao etsu FC 7-0
Albirex Niigata youth - Tokyo gakkan Niigata 0-0 pk 5-6
Teikyo Nagaoka HS – Niigata TFC 1-1 pk 4-1
C.U.P.S. Niigata – Niigata JSC 3-2
Seirou 2002 – Niigata Taketomokai 3-0
Niigata juventus 88 – Kaishi gakuen HS 0-5
05 Kamo FC - Mizuhara FC 3-3 pk 5-3

4th round (30/7)
FC billboard - Kokusai Iryo fukushi U. 1-4
Tokyo gakkan Niigata - Teikyo Nagaoka HS 1-2
C.U.P.S. Niigata - Seirou 2002 7-0
Kaishi gakuen HS - 05 Kamo FC 1-2

¼ of finals (6/8)
J.S.C. – Kokusai Iryo fukushi U. 1-1 pk 4-3
Niigata U. – Teikyo Nagaoka HS 3-1
Niigata keiei U. – C.U.P.S. Niigata 4-3
Top Niigata – 05 Kamo FC 4-1

Semi-finals (13/8)
J.S.C. – Niigata U. 4-1
Niigata keiei U. - Top Niigata 3-2

Final (3/9)
J.S.C. – Niigata keiei U. 4-0


Ishikawa

1st round 11/6 :
Kanazawa seiryo U. – Kanazawa sakuragaoka HS 1-3
Kanazawa gakuin U. – Oshimizu FC 1-0

2nd round 11/6 & 16/7:
PFU – Shibuya FC 3-1
Kanazawa kogyo U. – FC Ton 1-1 pk 4-3
Lionpower Komatsu - Kanazawa sakuragaoka HS
Kanazawa gakuin U. – Seiryo HS 2-1

Round of 8 (30/7):
Zweigen Kanazawa - Kanazawa kogyo U. 6-0
Teihens FC- Kanazawa sakuragaoka HS 5-1
Fervorosa FC- Kanazawa gakuin U. 1-3
Kanazawa U.- PFU 1-0

Semi - finals (6/8):
Zweigen Kanazawa - Teihens FC 0-1
Kanazawa gakuin U. - Kanazawa U. 2-1

Final (3/9):
Teihens FC - Kanazawa gakuin U. 3-2

Toyama

1st round (2/4)
FC junx – Toyama kosen 1-1 pk 3-1
Sakurai HS – Squal Toyama FC 2-0
Kickers – Takaoka HS 2-2 pk 1-3
Green club – FC Forte 0-3
Koraren kai – Kurobe club 3-1
FC lonesome – Mizuhashi HS 0-11
FC Veleno – Himi HS 5-0
Fukuoka club – Zen…eleven 0-4
Toyama kenshoo – Namerikawa HS 0-3
Toyama U. – Hokuden club 3-0
Toyama daiichi HS – Shimizu FC seagulls 0-0 pk 1-4
Fukuoka HS – FC bright 8-0
Shinkin club – Takaoka sangyo HS 5-2
Fushiki HS – FC Mari 3-0
Uozu HS – FC cools 4-2
Toyama shosen – Yatsuo selfish 11-0

2nd round (16/4)
Toyama kosen – Sakurai HS 0-2
Takaoka HS – FC Forte 0-1
Koraren kai – Mizuhashi HS 0-3
FC Veleno – Zen...11 2-1
Namerikawa HS – Toyama U. 2-0
Toyama daiichi HS – Fukuoka HS 0-5
Shinkin club – Fushiki HS 0-6
Uozu HS – Toyama……..?

3rd round (30/4)
Toyama kokusai U. – Sakurai HS 3-0
FC Forte – Mizuhashi club 0-5
Kensei FC – Mizuhashi HS 2-1
FC Veleno – Toyama shinjo club 0-3
Fujikoshi – Namerikawa HS 1-2
Fukuoka HS – FC viento 1-3
Toyama U. – Fushiki HS 1-0
Toyama Shosen – Valiente Toyama 1-5

4th round (18/6)
Toyama kokusai U. – Mizuhashi club 2-0
Kensei FC - Toyama shinjo club 1-4
Namerikawa HS – FC Viento 0-3
Toyama U. – Valiente Toyama 0-0 pk 1-3

5th round (16/7)
Toyama kokusai U. – Toyama shinjo club 1-2
FC viento – Valiente Toyama 2-1

Semi-finals (16/8)
YKKAP FC – Toyama shinjo club 1-0
Alo’s Hokuriku – FC Viento 12-0

Final (3/9)
YKKAP FC – Alo’s Hokuriku 1-0


Universities preliminary tournament

1st round (15/7)
Mie Chukyo U. – Kindai U kogyo gakko 6-1
Mie U. – Yokkaichi U. 0-3

Final round (22/7)
Mie Chukyo U. – Yokkaichi U. 1-4

Mie

Semi-finals (27/8)
Yokkaichi U. – Yokkaichi Chuo kogyo HS 4-0
Mie Chukyo U. – Mind house T.C. 1-0
Final (3/9)
Mie Chukyo U. – Yokkaichi U. 5-3

Aichi

Round of 8 (26/8)
Aichi FC youth – Nagoya SC 1-6
Aichi gakuin U. – Sagawa Chukyo 2-0
Maruyasu kogyo – FC Kariya (JFL) 3-0
Chukyo U. taiiku kai – FC Goal 7-3

Semi-finals (27/8)
Nagoya SC – Aichi gakuin U. 1-2
Maruyasu kogyo – Chukyo U. taiiki kai 1-3

Final (2/9)
Aichi gakuin U. - Chukyo U. taiiku kai 2-0

Shizuoka


Round of 8 (6/8)
Shizuoka FC – Yaizu Toyota FC 9-0
Fujieda shiyakusho – Fuji tokoha U. 0-2
Yazaki valente FC – Hamamatsu U. 0-4
Shizuoka U. – Shizuoka sangyo U. 0-1

Semi-finals 20/8
Shizuoka FC – Fuji tokoha U. 2-0
Hamamatsu U. – Shizuoka sangyo U. 1-0

Final 27/8
Shizuoka FC – Hamamatsu U. 2-0

Gifu

Final tournament

Semi finals (27/8)
Gifu kogyo HS – FC Gifu 0-2
Teikyo kako HS – Gifu keizai U. 2-1

Final (3/9)
FC Gifu – Teikyo kako HS 3-1

Yamaguchi

1st round (23/7)

Tokiwa club – Shimonoseki U. Shimonoseki withdraw
MSDF Iwakuni – Toa U. 0-2
L.East – Renofa Yamaguchi 1-7
Yamaguchi U. Kogyo bu – Onoda SC 4-1
Leo – Lazio 6-1
FC Dreamers – Hagi SC 2-0
Yamaguchi U. – Shimonoseki chuo kogyo HS 0-0 pk 6-7
Yahhh man SC – Yamaguchi godoh gas SC 1-2
Marimo – Shunan shi yakusho 4-0
Indigo – Partizan 3-1
Tokuyama – Ube kogyo HS 3-1
Hitachi Kasado – FC Palein Shimonoseki 2-0
Alicia – FC Yuda 1-0
Hayatomo HS – Iwakuni SC 0-4

2nd round (29/7)

Tokuyama U. – Tokiwa club 1-0
Seiko HS – Iwakuni SC 1-1 pk 3-1
Toa U. – Renofa Yamaguchi 0-2
Yamaguchi U. kogyo bu – Leo 2-0
FC Dreamers – Shimonoseki chuo kogyo HS 0-3
Yamaguchi godoh gas SC – Marimo 1-0
Indigo – Tokuyama 1-5
Hitachi Kasado – Alicia 2-3

3rd round (30/7)

Tokuyama U. – Renofa Yamaguchi 4-0
Yamaguchi U. kogyo bu – Shimonoseki chuo kogyo HS 0-1
Yamaguchi godoh gas – Tokuyama 3-1
Alicia – Seiko HS 0-2

Semi finals (27/8)
Tokuyama U. – Shimonoseki chuo kogyo HS 6-0
Yamaguchi godoh gas SC – Seiko HS 4-3

Final (3/9)
Tokuyama U. – Yamaguchi godoh gas SC 5-0

Hiroshima

1st round (2/7)
Sanfrecce Hiroshima youth – H’ide 5-1
Fukuyama U. – Hiroshima Fujita SC 4-1
Fukuyama Heisei U. – Mazda SC 3-0
Hiroshima kanon HS – Hiroshima kokusai U. 2-1
Fuji Xerox Hiroshima FC – Sanyo HS 3-0
Hiroshima U. – Next FC 5-0
Hiroshima keizai U. – Koyo higashi HS 2-0
Hiroshima kyoin SC – Hiroshima shudo U. 0-6

2nd round (23/7)
Sanfrecce Hiroshima youth – Fukuyama U. 2-4
Fukuyama heisei U. – Hiroshima kanon HS 1-3
Fuki Xerox Hiroshima FC – Hiroshima U. 0-1
Hiroshima keizai U. – Hiroshima shudo U. 4-0

3rd round (12/8)
Hiroshima U. – Hiroshima keizai U. 0-1
Fukuyama U. – Hiroshima kanon HS 4-0

Final (27/8)
Hiroshima keizai U. – Fukuyama U. 4-0


Okayama

1st round (27/8)
Shin nihon sekiyu seisei Mizushima – Sakuyo HS 1-4
Yoshimi kokusai U. – Tamano konan HS 2-0
Kawasaki U. – NTN Okayama 4-5

Semi finals (2/9)
Mitsubishi Mizushima - Sakuyo HS 1-0
Yoshimi kokusai U. - NTN Okayama 2-3


Final (3/9)
Mitsubishi Mizushima – NTN Okayama 7-1

Shimane

Semi-finals (26/8)
Iwami FC – FC Central Chugoku 1-5
Matsue minami HS – Cosmos 2-3

Final (27/8)
FC Central Chugoku – Cosmos 4-0

Tottori

Final (3 september)
SC Tottori – Sakai HS 6-0

Tokushima

Preliminary tournament

1st round (7/5)

Liberte Awa – West hill 2-0
Red king – FC Euro 2-4
Tokushima U. – FC Samourai 11-0
FC Akatsuki – FC kentos 1-3
Koyo sealing – FC Japan 13-0
Rich de Akagai – Eleven stars 2-0
Red sang – FC Zeal 0-1
Socios uno – N.J. 0-2

2nd round (14/5)

Liberte Awa – FC Euro 1-2
Tokushima U. – FC Kentos 3-2
Koyo sealing – Rich de Akagai 1-2
FC Zeal – N.J. 3-4

Semi finals ( 21/5)
FC Euro – Tokushima U. 1-1 pk 4-3
Rich de Akagai – N.J. 1-1 pk 3-1

Final (4/6)
FC Euro – Rich de Akagai 1-3

Final tournament

1st round (2/7)
Rich de Akagai – Jonouchi HS 2-3

2nd round (9/7)
Sanyo Tokushima – ALEX SC 2-3
Jonouchi HS – Tokushima vortis amateur 1-2

Final ( 27/8)
Alex SC – Tokushima vortis amateur 1-2

Ehime

1st round (9/7)

Ehime Shimanami – Ehime U. 4-6
Torey – Matsuyama kita HS 0-3
Ehime FC youth – Matsuyama taiiku U. 2-1
Himi FC – Ventana AC 0-3

Semi finals (23/7)
Ehime U. – Matsuyama kita HS 6-0
Ehime FC youth – Ventana AC 4-0

Final (13/8)

Ehime U. – Ehime FC youth 3-4

Kagawa

1st round (30/4)
Kamatamare Sanuki – Tamano GW 12-1
Kagawa U. – Sakaide HS 3-0
Tadotsu FC – Yonden FC 1-2
Kagawa nishi HS – R.Velho 2-3
Takamatsu U. – Takamatsu kita HS 5-0
Marugame club – Takamatsu Shoyo HS 1-6
Takamatsu sakurai HS – Yashima FC 0-0 pk 4-5
Takamatsu kosen – Jinsei gakuen HS 1-2

2nd round (9/7)

Kamatamare Sanuki - Kagawa U. 7-1
Yonden FC – R.Velho 1-4
Takamatsu U. – Takamatsu Shoyo HS 3-0
Yashima FC – jinsei gakuen HS Jinsei withdraw

Semi finals (23/7)
Kamatamare Sanuki – R.Velho 9-0
Takamatsu U. – Yashima FC 2-1

Final (3/9)
Kamatamare Sanuki – Takamatsu U. 2-1

Kochi

1st round (14/5)

Kochi Toyopet Showa club – FC Trastar 1-0
Kubokawa FC – FC Noichi Taikyo 1-1 pk 1-3
Vamos FC – Nankoku SC 3-2

2nd round (28/5)

Kochi toyopet Showa club – Noichi Taikyo 5-0
Amistad Mam – Vamos FC 2-1
Showa FC Yanagima – FC 1984 6-0

3rd round (11/6)

Kochi toyopet Showa club – Kochi HS 1-1 pk 5-3
Amistad mam – Showa FC 0-1

4th round (9/7)
Sanwa club – Kochi toyopet Showa club 4-2
Showa FC – Meitoku gijuku HS 1-2

Semi-finals (23/7)
Kochi U. taiiku – Sanwa club 4-0
Nankoku Kochi FC – Meitoku Gijuku HS 2-1

Final (20/8)
Kochi U. – Nankoku Kochi FC 4-1

Fukuoka

1st round
NW Kitakyushu – Tokai U. daigo HS 0-1
Kyushu kokusai U. – Seinan gakuin U. 1-4
Kyushu kyoritsu U. – Avispa Fukuoka U18 4-0

2nd round
23/7 Fukuoka U. – Nanakuma tombies 1-0
22/8 Tokai U. daigo HS – Daiichi keizai HS. 0-4
23/7 Fukuoka kyoiku U. – Seinan gakuin U. 4-1
23/7 Kyushu kyoritsu U. -Kyushu sangyo U. 2-3

Semi-finals
27/8 Fukuoka U. - Daiichi keizai HS.
28/8 Fukuoka kyoiku U. - Kyushu sangyo U.

Final (3/9)
Fukuoka U. – Fukuoka Taiiku U. 1-1 pk 5-4

Kumamoto

1st round (30/7)
Kumamoto U. – Vainqueur Kumamoto 2-2 pk 4-3
Kumamoto gakuin U. – Luther Gakuin HS. 0-8

2nd round (26/8)
Otsu HS – Vainqueur Kumamoto 3-0
Dynamit Yatsushiro – Luther Gakuin HS. 0-6

3rd round(27/8)
Otsu HS - Luther Gakuin HS. 0-2

final (3/9)
Rosso Kumamoto – Luther Gakuin HS. 5-0

Okinawa

1st round (5/8)
Nishihara club – Ryukyu U. 0-1
Okinawa Ichi club – Bluetide Okinawa 1-1 pk 5-4
Nago sports – Okinawa U. chuo 1-4
FC Chinen – Oroku club 0-3

2nd round (6/8)
Naha nishi HS – Ryukyu U. 4-1
Okinawa kariyushi FC – Okinawa Ichi club 2-1
Okinawa kokusai U. – Okinawa U. chuo 2-1
Tomigusuku minami HS – Oroku club 0-3

3rd round (12/8)
Naha nishi HS - Okinawa kariyushi FC 0-6
Okinawa kaiho ginko SC - Okinawa kokusai U. 2-4
Okinawa U. – Oroku club 1-1 pk 5-4

4th round
13/8: Okinawa kokusai U. - Okinawa U. 1-1 pk 5-4
16/8: FC Ryukyu – Okinawa kariyushi FC 2-1

Final (27/8)
FC Ryukyu – Okinawa kokusai U. 2-0

Oita

Semi-finals(26/8)
Kyushu sogo sports college – Nihon Bunri U. gakkyu kai 0-4
Oita Trinita U.18 – Nippon steel Oita 2-3

Final (27/8)
Nihon Bunri U. gakkyu kai - Nippon steel Oita 1-2

Saga

Final (27/8)
Kyushu INAX – Saga U. 1-4


Kagoshima

1st round (10/6)
Josai HS – Union 5-1
Kagoshima kogyo HS – NST 0-3
A.T. Cielo – Kagoshima jitsugyo HS 0-11
Osumi nifs FC – Shonan HS 3-1
Kagoshima U. – Athletic Amami 6-1
Shoyo HS – Kagoshima HS 0-1

2nd round (11/6)
Kanoya taiiku U. - Josai HS 4-0
NST – Kagoshima jitsugyo HS 1-0
Osumi nifs FC – Kagoshima U. 4-1
Kagoshima HS – Volca Kagoshima 1-5

Semi-finals (27/8)
Kanoya taiiku U. – NST
Osumi nifs FC - Volca Kagoshima 2-1

Final (3/9)
Kanoya taiiku U. - Osumi nifs FC 4-0


Nagasaki

Round of 8 (26 august)
V.Varen Nagasaki – FC Muchas 5-0
Shimahara SC – Kaisei HS 4-6
Mitsubishi Nagasaki - Shimahara shogyo HS 2-3
Nagasaki U. – Nagasaki Nihon U. HS 3-0

Semi-finals (27 august)
V.Varen Nagasaki - Kaisei HS 5-0
Nagasaki U. – Shimahara shogyo HS 5-2

Final (3 september)
V.Varen Nagasaki – Nagasaki U. 8-0

Miyazaki

1st round (30/7)
Southern cross FC 1974 – Kyushu Hoken Fukushi U. 0-7
Dinamo Miyakonojo – Hyuga HS 5-3
Miyakonojo kogyo HS – Juri SC 0-1
Hyuga taiyo SC – Miyakonojho shuai 2-1
Terakado- Andiamo Kadogawa 4-3

2nd round (6/8)
Kyushu Hoken Fukushi U. – Hosho HS 7-0
Dinamo Miyakonojo – Nobeoka shi SC 1-6
Juri SC - Hyuga taiyo SC 3-3 pk 7-8
Saito SC – Terakado 0-6

3rd round (20/8)
Kyushu Hoken Fukushi U. - Nobeoka shi SC 2-1
Miyazaki shogyo keiai U. - Hyuga taiyo SC 7-0
Terakado – Nissho gakuen HS 2-3

Semi-finals (26/8)
Honda lock SC - Kyushu Hoken Fukushi U. 7-0
Miyazaki shogyo keiai U. - Nissho gakuen HS 6-1

Final (27/8)
Honda lock SC - Miyazaki shogyo keiai U. 1-2


Ibaraki

1st round (20/8)
Club dragons – Mito kiryo HS 6-0
Zen Kamisu SC – Mito Hollyhock youth 1-2

Semi-finals (23/8)
Tsukuba U. – Club dragons 1-1 pk 4-5
Mito Hollyhock youth - Ryutsu Keizai U. 0-7

Final (27/8)
Ryutsu Keizai U. - Club dragons 2-0

Tochigi

1st round (20/8)
Mooka HS – Hitachi Tochigi SC 1-1 pk 5-6
Sakushin gakuin U. – Yaita SC 3-0

2nd round (27/8)
Sakushin gakuin U. – Hitachi Tochigi SC 0-1


Final
(3/9)
Tochigi SC – Hitachi Tochigi SC 1-0


Chiba

Semi-finals (20/8)
Kokusai Budo U. – Kashiwa Reysol U.18 1-0
JEF Club – Furukawa denko Chiba 7-0

Final (27/8)
JEF Club – Kokusai budo U. 2-0

Saitama

1st round (9/7)
Josai U. – Urawa red diamonds amateur 5-1
Omiya Ardija youth – FC Elf 1-0

Round of 8 (16/7)
Saitama SC – Josai U. 3-2
Omiya higashi HS – Hanno Bruder 1-2
Seibudai HS – Shobi gakuen U. 2-3
Honda Luminozo Sayama – Omiya Ardija youth 4-2

Semi finals (20/8)
Saitama SC – Hanno bruder 3-1
Shobi gakuen U – Honda luminozo Sayama 2-1

Final (27/8)
Saitama SC - Shobi gakuen U 1-3

Tokyo

Semi-finals (23/8)
Ome FC – Hosei U. 2-5
Sagawa Tokyo – Komazawa U. 2-3

Final (26/8)
Komazawa U. – Hosei U. 2-5

Yamanashi

1st round (16/4)
Bijutsukanmae de Iino – Fortuna SC 4-0
Enzan SC – Sunshine 2-1

2nd round
30/4 Hokuto shi yakusho – FC U. 3-2
30/4 Kofu ribeiros – Kennoudai kagaku U. 2-1
30/4 Yamasemi club – Kitafuji Vitoria 2-0
30/4 Rookies – Wmed FC 10-0
14/5 Masusho SC – Enzan SC 4-0
14/5 YFS – Homiez 5-1
14/5 Boasorte Tsuro – Enzan club 7-1
14/5 Misaka Taikyo – Bijutsukanmae de Iino 7-0

3rd round
21/5 Mugendai – Noasorte Tsuro 1-1 pk 4-2
21/5 Koto club – Masusho SC 2-2 pk 4-2
21/5 Ryuo 15 jin – Hokuto shi yakusho 3-2
23/5 Misaka Taikyo – Fujiyoshida club 1-0
23/5 Yamasemi club – Konan club 5-2
23/5 Kofu ribeiros – FC Tatsumi 4-0
4/6 Koyu club – Kofu shi yakusho 5-1
5/6 Futaba club – Rookies 1-1 pk 4-2

4th round
4/6 FC Poliana – Kofu ribeiros 4-2
4/6 Yamasemi club – Yamanashi kenshô 2-0
5/6 FC Kofu – Mugendai 1-1 pk 4-3
11/6 FC Chizuka – Misaka Taikyo 6-1
11/6 Koyu club – Futaba club 6-0
18/6 Otsuki FC Monarchs – Ryuo 15 jin 6-1
18/6 Kosei Travesso – Tamaho club 2-2 pk 4-2

5th round
25/6 FC Kofu – FC Chizuka 1-1 pk 4-1
25/6 Kosei Travesso – Koto club 4-3
25/6 Otsuki FC Monarchs – FC Poliana 2-0
25/6 Koyu club – Yamasemi club 5-2

6th round
2/7 Otsuki FC Monarchs – Katsura HS 5-0
2/7 Hikawa club – Kosei Travesso 5-0
2/7 Kofu higashi HS – FC Kofu 3-2
2/7 Koyu club – Nirasaki HS 2-1

7th round
23/7 Kofu higashi HS – Koyu club 2-1
23/7 Hikawa club – Otsuki FC Monarchs 1-1 pk 6-5

Semi-finals
30/7 Teikyo daisan HS – Hikawa club 2-0
20/8 Nirasaki Astros – Kofu higashi HS 3-1

Final
Teikyo daisan HS - Nirasaki Astros 2-2 pk 2-3

Gunma

1st round
9/7 Liberte Tatebayashi – Rey tickers 5-0
9/7 Kasukawa corriente – Sanyo denkô Tokyo 1-1 pk 2-3
16/7 Tonan SC Gunma – Takasaki keizai U. 7-2
16/7 Jobu U. – Gunma U. 1-1 pk 9-8
16/7 Gunma kyoin SC – Kanto gakuen U. 0-0 pk 3-4
19/7 Gerald Isesaki – Maebashi ikuei HS 0-5
19/7 Sôzô gakuen U. – Maebashi shogyo HS 1-1 pk 16-17

2nd round (23/7 )
Tonan SC Gunma – Sanyo denko Tokyo 5-0
Liberte Tatebayashi – Jobu U. 1-3
Maebashi ikuei HS – Maebashi shogyo HS 5-0
Kanto gakuen U. – Joyo kura bu 4-2

3rd round ( 30/7 )
Tonan SC Gunma – Jobu U. 1-2
Maebashi ikuei HS - Kanto gakuen U. 5-0

4th round ( 27/8 )
Jobu U. - Maebashi ikuei HS 4-0

Final (3/9 )
Arte Takasaki - Jobu U. 1-0


Kanagawa

1st round (19/8)

Tokai U. – Mutsuura FC 9-0
Kanagawa kyoin – Toho titanium 1-6
Kanagawa U. – Y.S.C.C. 4-0
Yokohama F.Marinos youth – Atsugi Marcus 2-3

2nd round (20/8)
Tokai U. – Toho titanium 1-1 pk ?
Kanagawa U. - Atsugi Marcus 2-2 pk 5-4

Final (27/8)
Tokai U. – Kanagawa U. 1-2

Shiga

1st round (17/7)
Mizuguchi HS – Shiga FC 0-3
Renaiss gakuen Koka – Ritto FC Top 1-1 pk ?

2nd round (27/8)
FC mi-o biwako Kusatsu – Shiga FC
Biwako Seikei sports U. – Renaiss gakuen Koka

Final (3/9)

Kyoto

Semi-finals (2/9)
Sagawa insatsu SC – Kumiyama HS
Doshisha U. – FC Kyoto bamb 1993

Final (3/9)

Osaka

1st round (27/8)
Momoyama gakuin U. – FC Osaka

Semi-finals (2/9)
Sagawa Osaka SC – Momoyama gakuin U.
Kansai U. – Ain Shokushin

Final (3/9)


Nara

Semi-finals (26/8)
Shigigaoka Aura – Nara sangyo U. 1-12
Tenno U. – Takada FC 0-1

Final (27/8 )
Nara sangyo U. – Takada FC 0-2

Wakayama

Semi-finals (26/8)
Kainan FC – Hatsushiba Hashimoto HS 0-1
Toin HS – Kihoku shukyudan 2-10

Final (27/8)
Hatsushiba Hashimoto HS - Kihoku shukyudan 6-4

Hyogo

1st round
2/7 FC Kakogawa – Viento Azul 1-1 pk 3-1
1/7 Tatsuno FC – Kobe kokusai U. fuzoku HS 2-4
1/7 Meirin club – Konan U. fft

2nd round
15/7 FC Kakogawa – Kobe kokusai U. fuzoku HS 2-3
9/8 Konan U. – Sanyo Sumoto 1-3

3rd round (13/8)
Kobe kokusai U. fuzoku HS – Himeji dokkyo U. 2-6
Sanyo Sumoto – Kobe FC 1970 3-2

Semi-finals (27/8)
Banditonce Kobe – Himeji dokkyo U. 3-1
Kansai gakuin U. – Sanyo Sumoto 5-1

Final (3/9)
Banditonce Kobe – Kansai gakuin U. 3-2 aet
Tokai League Division 2
Fuyo Club finished their Tokai League Division 2 campaign at the weekend with a draw at Konica Minolta Toyokawa that may not quite be enough to keep them out of the relegation zone. Morishin's FC are six points behind with two games to play and despite not having won for five matches could still pull off a shock, given that they have to play wooden-spooners FC Kawasaki and the inconsistent MInd House TC. The biggest fixture still remaining in this division is the final day head-to-head between front-runners Kasugai Club and Honda Suzuka on 8th October, which seems likely to determine who wins the title this year.

Sun 17 Sep: Konica Minolta Toyokawa 1-1 Fuyo Club

1 Kasugai Club 25 (+14)
2 Honda Suzuka 25 (+6)
3 Konica Minolta Toyokawa 21 (+8)
4 Mind House TC 19 (+4)
5 Nagoya Club 19 (+3)
6 Fuyo Club 18 (-4)
7 Morishin's FC 11 (-3)
8 FC Kawasaki 3 (-28)
Tokai League Division 1
Stacks of goals in the three Tokai League Division 1 fixtures over the weekend, which have confirmed the relegation of Chukyo University along with ACM Central. Fujieda City Hall's spectacular 4-4 draw with Yazaki Valente on Saturday combined with Chukyo's defeat by Shizuoka FC the following day means that Fujieda are five points off the drop zone with only one match remaining. ACM meanwhile picked up only their second point of the season with, remarkably, another eight-goal drawn match against mid-table Maruyasu Industry.

Sat 16 Sep: ACM Central 4-4 Maruyasu Industry
Sat 16 Sep: Fujieda City Hall 4-4 Yazaki Valente

Sun 17 Sep: Chukyo University 1-4 Shizuoka FC

1 FC Gifu 37 (+43)
2 Shizuoka FC 32 (+31)
3 Yazaki Valente 25 (+4)
4 Maruyasu Industry 18 (-4)
5 Sagawa Kyubin Chukyo 18 (-7)
6 Fujieda City Hall 13 (-11)
7 Chukyo University 8 (-20)
8 ACM Central 2 (-36)
Tohoku League Division 2 (South)
Kanai Club recovered well on Sunday from their last two Tohoku League Division 2 (South) results - both 7-0 annihilations by leaders Furukawa Battery - to defeat FC Perada Fukushima 5-2 and consolidate their mid-table position comfotably clear of the relegation zone. Kureha Chemicals look as if they are headed for the play-off to remain in Regional football, as they have yet to take a point in eight matches this season after having conceded six to Shichigahama SC.

Sun 17 Sep: Kanai Club 5-2 FC Perada Fukushima
Sun 17 Sep: Shichigahama SC 6-2 Kureha Chemicals

1 Furukawa Battery 24 (+31)
2 Marysol Matsushima 24 (+28)
3 Northern Peaks Koriyama 15 (+10)
4 Kanai Club 12 (-14)
5 Shichigahama SC 7 (-14)
6 FC Perada Fukushima 4 (-14)
7 Kureha Chemicals 0 (-27)
Tohoku League Division 1
There was important action at the bottom of the Tohoku League Division One over the weekend, with Sendai Nakata Club the big winners as they thrashed fellow strugglers Morioka Zebra to move sixth on goal difference. Bottom of the table and heading for a relegation play-off now are Nippon Steel Kamaishi, comfortably defeated by an improving NEC Tokin.

Sat 16 Sep: NEC Tokin 4-2 Nippon Steel Kamaishi

Sun 17 Sep: Sendai Nakata Club 6-2 Morioka Zebra

1 TDK Akita 36 (+48)
2 Grulla Morioka 24 (+7)
3 NEC Tokin 20 (+8)
4 FC Primeiro 16 (-7)
5 Wiese Shiogama 12 (-)
6 Sendai Nakata Club 6 (-10)
7 Morioka Zebra 6 (-19)
8 Nippon Steel Kamaishi 4 (-27)
Shikoku League
This weekend is Emperor's Cup first round day in Japan, which means that there is very limited Regional League action and indeed there are no JFL fixtures. However, the Shikoku League has seen one crucial rearranged match take place, with title challengers Nangoku Kochi in action against Sanyo Electric Tokushima. And star striker Yohei Ueta chipped in with a hat-trick in a 4-0 win that closes the gap on leaders Kamatamare Sanuki to two points. It now seems more certain than ever that the destination of the title will be decided by the clash between Nangoku and Kamatamare at the end of October.

Sun 17 Sep: Sanyo Electric Tokushima 0-4 Nangoku Kochi

1 Kamatamare Sanuki 30 (+30)
2 Nangoku Kochi 28 (+39)
3 Ehime Shimanami 26 (+25)
4 Sanyo Electric Tokushima 20 (+4)
5 Tokushima Vortis Amateur 12 (-5)
6 Ventana AC 10 (-27)
7 Alex SC 8 (-25)
8 Sanwa Club 1 (-41)
Changes To Regional League - JFL Promotion
There's been a key modification in the process of promotion from the Regional Leagues to the JFL for the end of the current season. The top team in the end-of-year Regional League Championship Winners' Play-off competition will be automatically promoted, while the second-place club will enter a play-off with the bottom team in the JFL itself - likely to be Honda Lock. However, that second-place team will also be automatically promoted if Rosso Kumamoto succeed in gaining a place in the J-League.
Sagawa United!
JFL corporate high-flyers Sagawa Kyubin Osaka and Sagawa Kyubin Tokyo have announced their intention to merge into a single team for the 2007 season. There is no indication yet as to whether the new team will explicitly aim for J-League membership, but given that both clubs are performing well this year, it's fairly safe to assume that a combined outfit will be at the very least a genuine competitive force within the third tier of Japanese club football.

The new club, excitingly to be named Sagawa Kyubin SC, will be based in Moriyama City in Shiga prefecture, where the company has a stadium facility. Firm decisions about the coaching and playing staff will not be made until the current JFL campaign winds up at the beginning of December.
All-Japan Shakaijin - 1st Round Draw
The draw has been announced for the first round of the 2006 All-Japan Shakaijin Tournament, to be staged in Akita prefecture during mid-October. This is the major cup competition for clubs lower than the JFL in the Japanese pyramid system and indeed dates back to the mid-60s, when it was used as a means of achieving qualification into the fledgling Japan Soccer League. Now, of course, equivalent progression occurs via a separate Regional League Championship Winners' Play-off competition, but with most of the competitors for the latter already known, there is a sense that Shakaijin, as well as being a prestigious enough tournament in its own right, provides something of a dress rehearsal for the real deal at the end of November.

And with that in mind, there are some big-name clashes in the first round to look out for. FC Gifu, for example, are one of the more ambitious and better-organised clubs to have reached the Regional play-offs, but as a new team have rarely had the opportunity to pit their wits against sides from outside their Tokai region. Their match with Kyushu's strong Nippon Steel Oita will give them an early taste of something approaching the required standard, while another Kyushu outfit, New Wave Kitakyushu, must overcome Hokushinetsu League champions Japan Soccer College if they are to make any further progress. FC Mi-o Biwako Kusatsu from Kansai are another team who have already qualified for the Regional play-off and it is highly likely that their first round Shakaijin opponents, Fagiano Okayama from Chugoku, will be joining them.

The minnows of the competition in this context are undoubtedly those clubs that compete below Regional level, of whom there are two. FC Nishiomiya A, from Kansai, take on Kanto League Division 2 strugglers All-Kamisu SC - but must face the winners between Nippon Steel Oita and FC Gifu if they're able to get through to the next round. Kanto's Tonan SC Gunma, meanwhile, have a hard match against Shizuoka FC ahead of them and are scheduled to take on either Ain Food or Shikoku League champion-elect Kamatamare Sanuki if they do manage to cause an upset.

The full list of first round ties is as follows:

Nippon Steel Oita - FC Gifu
FC Nishiomiya A - All-Kamisu SC
Nirasaki Astros - Nangoku Kochi
AS Laranja Kyoto - Nagoya Club
NEC Tokin - Sagawa Kyubin Chugoku
FC Machida Zelvia - Kobe FC 1970
Norbritz Hokkaido - Fervorosa
Hanno Bruder - V Varen Nagasaki
TDK Akita - Sanyo Electric Sumoto
Okinawa Kariyushi - Toho Titanium
Fuyo Club - FC Primeiro
Japan Soccer College - New Wave Kitakyushu
Shizuoka FC - Tonan SC Gunma
Ain Food - Kamatamare Sanuki
Toyota Motors Hokkaido - YSCC
Fagiano Okayama - FC Mi-o Biwako Kusatsu

All games to be played in Akita on Sat 14 Oct.
All-Japan Shakaijin 2006 - Tohoku Qualification Tournament
Sun 03 Sep: Nippon Steel Kamaishi 3-5 FC Primeiro
Sun 03 Sep: Sendai Nakata Club 3-0 Wiese Shiogama
Sun 03 Sep: NEC Tokin 4-1 Lasting Koriyama
Sun 03 Sep: Soma SC 2-4 Grulla Morioka

Mon 04 Sep: FC Primeiro 1-0 Sendai Nakata Club
Mon 04 Sep: NEC Tokin 2-0 Grulla Morioka

FC Primeiro and NEC Tokin therefore qualify for the national finals in Akita in October.
All-Japan Shakaijin 2006 - Kyushu Qualification Tournament
第42回全国社会人サッカー選手権大会・九州予選

Sun 20 Aug: Nippon Steel Oita 3-1 Mitsubishi Heavy Industries Nagasaki
Sun 20 Aug: Kyushu Sogo Sports College 1-4 Okinawa Kariyushi

Nippon Steel Oita and Okinawa Kariyushi therefore qualify for the national finals in Akita in October, along with V Varen Nagasaki and New Wave Kitakyushu.
All-Japan Shakaijin 2006 - Hokkaido Qualification Tournament
第42回全国社会人サッカー選手権大会・北海道予選

Sun 20 Aug: Norbritz Hokkaido 8-0 Otaru FC
Sun 20 Aug: Kemarikai 3-3 FC Cosmic (PK 9-10)
Sun 20 Aug: Toyota Motors Hokkaido 3-2 Sapporo University Goal Plunderers
Sun 20 Aug: Obihiro Football Group 3-4 Northern Friends Meeting

Mon 21 Aug: Norbritz Hokkaido 3-1 FC Cosmic
Mon 21 Aug: Toyota Motors Hokkaido 3-1 Northern Friends Meeting

Mon 21 Aug: Norbritz Hokkaido 2-0 Toyota Motors Hokkaido

Norbritz Hokkaido and Toyota Motors Hokkaido therefore qualify for the national finals in Akita in October.
Fagiano Major Signing
Chugoku League champions-elect Fagiano Okayama have signed fromer Sagan Tosu and Yokohama FC striker Jefferson in order to boost the club's attempts to win a place in the JFL. The 25-year-old Brazilian made his debut in the weekend's 7-2 win over Iwami SC, but failed to find the scoresheet.

08 Sep 06 - Jefferson in training with his new team-mates at Fagiano Okayama

Jefferson in training with his new team-mates at Fagiano Okayama
Tohoku League Division 2(N)
FC Akita Cambiare continue to see off allcomers in the Tohoku League Division 2 (North) and their 100% record from the start of the season now stretches to ten games following their 1-0 defeat of second-placed Mizusawa United Club. With three games in hand on the leading pair, Tono Club remain third despite losing at Fuji Club 2003, but perhaps the most significant result of the day saw Aster Aomori beat - and so overtake in the rankings - TDK Shinwakai in the battle to avoid the relegation play-off position.

Sun 10 Sep: Aster Aomori 3-1 TDK Shinwakai
Sun 10 Sep: FC Akita Cambiare 1-0 Mizusawa United Club
Sun 10 Sep: Fuji Club 2003 4-2 Tono Club

1 FC Akita Cambiare 30 (+22)
2 Mizusawa United Club 18 (+9)
3 Tono Club 13 (+9)
4 Hokuto Bank 11 (-1)
5 Fuji Club 2003 10 (-)
6 Vanraure Hachinohe 10 (-8)
7 Aster Aomori 6 (-9)
8 TDK Shinwakai 5 (-22)
Tokai League Division 2
Two rounds to go now in the Tokai League Division 2 and the key promotion and relegation issues are almost tied up. Honda Suzuka did themselves a major favour by beating Fuyo Club to move five points clear in the second promotion spot. It's Konica Minolta Toyokawa who may still make a challenge despite only drawing 1-1 with Nagoya Club . In the other match, Mind House TC beat relegated FC Kawasaki 2-0.

Sat 09 Sep: Honda Suzuka 2-1 Fuyo Club

Sun 10 Sep: Mind House TC 2-0 FC Kawasaki
Sun 10 Sep: Nagoya Club 1-1 Konica Minolta Toyokawa

1 Kasugai Club 25 (+14)
2 Honda Suzuka 25 (+6)
3 Konica Minolta Toyokawa 20 (+8)
4 Mind House TC 19 (+4)
5 Nagoya Club 19 (+3)
6 Fuyo Club 17 (-4)
7 Morishin's FC 11 (-3)
8 FC Kawasaki 3 (-28)
Tokai League Division 1
FC Gifu are confirmed as Tokai League Division 1 champions - a fact that the men in green celebrated on Saturday with a 6-0 drubbing of bottom-of-the-table ACM Central that included a hat-trick from striker Atsushi Katagiri, formerly with troubled JFL outfit Arte Takasaki. All this leaves the efforts of Shizuoka FC in vain, although the 2005 champions' 4-1 defeat of Yazaki Valente does serve to indicate the extent to which they and Gifu are superior to the other teams in the division. Elsewhere, Maruyasu Industry won the mid-table battle against fellow company side Sagawa Kyubin Chukyo, but Fujieda City Hall gained a vital win in the relegation match at Chukyo University to boost their hopes of staying up.

10 Sep 06 - FC Gifu! Whoopee!

FC Gifu! Whoopee!

Sat 09 Sep: ACM Central 0-6 FC Gifu

Sun 10 Sep: Chukyo University 3-4 Fujieda City Hall
Sun 10 Sep: Maruyasu Industry 5-3 Sagawa Kyubin Chukyo
Sun 10 Sep: Shizuoka FC 4-1 Yazaki Valente

1 FC Gifu 37 (+43)
2 Shizuoka FC 29 (+28)
3 Yazaki Valente 24 (+4)
4 Sagawa Kyubin Chukyo 18 (-7)
5 Maruyasu Industry 17 (-4)
6 Fujieda City Hall 12 (-11)
7 Chukyo University 8 (-17)
8 ACM Central 1 (-36)
Chugoku League
There was a remarkable series of results in the Chugoku League on Sunday, no fewer than 24 goals being scored in the four games. Leaders Fagiano Okayama remain in front following their 7-2 hammering of relegation-threatened Iwami SC, FC Central Chugoku keeping up their challenge with a 4-1 win over Hiroshima Fujita SC. But although Sagawa Kyubin Chugoku rattled in an astonishing 10-0 thrashing of JFE Steel, the only match that brought about a move in the rankings was Renofa Yamaguchi's 0-0 draw with Hitachi Manufacturing Kasado. Hitachi's win in the subsequent penalty shoot-out enabled them to go above Fujita on goal difference as the fight to move away from the relegation zone intensified.

10 Sep 06 - Iwami bang in a second-half penalty against Fagiano Okayama

Iwami bang in a second-half penalty against Fagiano Okayama

Sun 10 Sep: FC Central Chugoku 4-1 Hiroshima Fujita SC
Sun 10 Sep: Iwami SC 2-7 Fagiano Okayama
Sun 10 Sep: JFE Steel 0-10 Sagawa Kyubin Chugoku
Sun 10 Sep: Renofa Yamaguchi 0-0 Hitachi Manufacturing Kasado (PK 3-5)

1 Fagiano Okayama 27 (+29)
2 FC Central Chugoku 22 (+19)
3 Sagawa Kyubin Chugoku 21 (+25)
4 Renofa Yamaguchi 16 (-5)
5 JFE Steel 12 (-12)
6 Hitachi Manufacturing Kasado 9 (-15)
7 Hiroshima Fujita SC 9 (-17)
8 Iwami SC 4 (-24)
Tohoku League Division 2 (South)
Furukawa Battery stormed to the top of the Tohoku League Division 2 (South) on Sunday, with a 7-0 thrashing of mid-ranking Kanai Club. This puts them level on points with Marysol Matsushima, the additional advantage being that Furukawa have two games in hand over their rivals. Marysol themselves suffered a possibly disastrous 3-2 defeat at Northern Peaks Koriyama in the other fixture in the same division.

Sun 10 Sep: Furukawa Battery 7-0 Kanai Club
Sun 10 Sep: Northern Peaks Koriyama 3-2 Marysol Matsushima

1 Furukawa Battery 24 (+31)
2 Marysol Matsushima 24 (+28)
3 Northern Peaks Koriyama 15 (+10)
4 Kanai Club 9 (-17)
5 FC Perada Fukushima 4 (-11)
6 Shichigahama SC 4 (-18)
7 Kureha Chemicals 0 (-23)
Add to Technorati Favorites

Designed by aykm.
上記広告は1ヶ月以上更新のないブログに表示されています。新しい記事を書くことで広告を消せます。